Rádi bychom nabídli svým pacientům balneoterapeutické procedůry, proto připravujeme pro rok 2024 projekt na výstavbu balneo centra Wachkoma Arcada v Ostravě.
Často se můžeme setkat s balneoterapií v podobě rašelinových i slatinných koupelí a zábalů. Peloidy vznikají postupným rozkladem organických látek, které jsou v nich hojně obsaženy a mají velmi pozitivní vlastnosti. V procedurách se používají v podobě umletého jemného prášku zbaveného příměsí, který se smíchává s malým množstvím vody v případě zábalů, s větším potom v případě koupelí. Peloidy jsou obecně známy svou schopností udržet vysokou teplotu po dlouhou dobu, během procedury tedy dochází k postupnému a pozvolnému prohřívání organismu, prokrvení tkání, uvolňování svalového napětí a zmírnění bolesti. Rašelina i slatina jsou doporučovány zejména při onemocnění pohybového aparátu, ale pomáhají rovněž při kožních či gynekologických potížích.
Mezi balneoterapeutické procedury patří minerální koupele, jako jsou jodobromové, uhličité, hořečnaté a další. Během absolvování těchto koupelí dochází ke vstřebávání dané minerální látky pokožkou do organismu, kde poté vyvolává odpovídající reakce. Spojení vysoké teploty vody, přibližně 37 °C, a léčivé minerální látky se využívá například při léčbě revmatických onemocnění, kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění nervové soustavy, koupele dále pomáhají při kožních a gynekologických potížích či poruchách štítné žlázy.
Dalšími typy balneoterapeutické léčby jsou také vířivé a perličkové koupele. Obě tyto procedury je možno aplikovat celotělové i pouze pro horní či dolní končetiny. Při perličkové i vířivé koupeli dochází k výraznému prokrvení tkání, jejich zvýšenému zásobení kyslíkem a rychlejší regeneraci. Obě formy lázní napomáhají rovněž k uvolnění svalů, stimulaci látkové výměny a vylučování odpadních látek z organismu. Nezanedbatelný vliv mají také na celkové duševní uvolnění a relaxaci.